Gyakori kérdések

Mikor forduljak pszichológushoz?

A tanácsadó szakpszichológus alapvetően mentálisan egészséges klienseket fogad. Amennyiben a probléma mentális betegségre, súlyos pszichés zavarra utal, akkor klinikai szakpszichológust, ifjúsági/gyermekpszichiátert kell felkeresnie. A pszichológus nem orvos, gyógyszert nem ír föl, a doktornő megszólítás sem illeti meg. 

Hogyan lehet bejelentkezni? 

Telefonon egyeztetjük az első időpontot, melyen a szülő/szülők jelennek meg. Ha nem tudom fölvenni a telefont, mert éppen klienssel vagyok, akkor visszahívom.

Szakvéleményt kérhetek-e? 

Pszichológiai szakvéleményt bírósági eljáráshoz (válás, gyermekelhelyezés, gyámhivatali eljárások) kizárólag a névjegyzékbe vett igazságügyi szakpszichológus készíthet. Tehát: nem. Iskolaérettségi és képességvizsgálatokat, tanulási zavarokra irányuló vizsgálatokat a pedagógiai szakszolgálatok szakértői bizottságai végeznek, csak ezen szakértői véleményeknek van jogereje.

Elvált szülőként vihetem-e a gyermekem a pszichológushoz?

Amennyiben kizárólagos szülői felügyelettel rendelkezik, igen. Ha a szülői jogokat közösen gyakorolják a másik szülővel (és általában ez a gyakoribb), akkor mindkét szülő beleegyezésére szükség van a gyermek ellátásához. Csak a hozzájáruló nyilatkozat birtokában kezdheti el a pszichológus a gyermekkel való foglalkozást. A nevelési tanácsadást természetesen a szülő bármikor igénybe veheti, a gyermek megjelenéséhez, ellátásához viszont szükséges mindkét szülő hozzájárulása. 

Mi történik azokkal az adatokkal, amit a pszichológusnak megadok, illetve az ellátás során keletkeztek? (személyes adatok, anamnézis, pszichológiai tesztek jegyzőkönyvei, gyermekrajzok stb.)

A pszichológus adott esetben érzékeny adatokkal dolgozik, azokhoz más nem férhet hozzá. Az adatvédelmi törvénynek és a pszichológusok szakmai etikai kódexének megfelelően a kliensektől nyert információkat, dokumentumokat a pszichológus bizalmasan kezeli, a keletkezett dokumentumokat elzárva tartja, azokhoz csak ő férhet hozzá. Titoktartási kötelezettsége van. Az ellátás lezárását követően (többnyire két év elteltével) az adatvédelmi törvénynek megfelelően az adatokat törli, a dokumentumokat megsemmisíti.  .

Szülővel vagy szülő nélkül vesz részt a gyermek a foglalkozásokon? 

A szülő jelenti be, kíséri el az első találkozásra a gyermeket. A további alkalmakra a gyermeket más családtag vagy barát is hozhatja, akit a szülő ezzel megbíz, feljogosít. A gyermekek (kivéve az egészen kicsiket) a szülő nélkül vesznek részt a foglalkozásokon, a gyermekét a szülő megvárja a folyosón, nem célszerű ügyeket intézni közben.  

Egészségbiztosítón keresztül igénybe lehet-e venni a szolgáltatást? 

Mivel a pszichológiai tanácsadás nem minősül egészségügyi szolgáltatásnak, ezért nem.

Fizethetek-e kártyával?

Csak készpénzzel lehet fizetni, nincs mód bankkártyás fizetésre.

Mi történik, ha lemondom a találkozást?

Ha az időpont lemondása legalább két nappal előtte történik, újabb időpontot egyeztetünk. A 24 órán belüli lemondásnál a lemondott alkalmat ki kell fizetni, hiszen a pszichológus a lefoglalt időpontra már másik klienst nem tud behívni. A lemondott alkalom kifizetése a következő találkozásnál történik. 

Mi történik, ha a pszichológus mondja le az időpontot 24 órán belül?

Előfordulhat igen ritkán, hogy a pszichológus betegség vagy nem várt esemény miatt mondja le a már lefoglalt időpontot 24 órán belül. Ebben az esetben a következő alkalmat a pszichológus „állja”, azt nem kell kifizetnie a kliensnek.

Mi történik, ha késünk?

Az időpontok foglalásával nincs mód a csúsztatásra, nem várakoztathatja a pszichológus a pontosan érkező kliensét amiatt, mert az előző késett, tehát a foglalkozás időtartama a késés idejével rövidül. A foglalkozást a tervezettnek megfelelően fejezzük be, a díjazása is teljes összegű. 

Hogyan kapom meg a fizetett összegről a számlát?

A számlát a tanácsadás díjáról elektronikus formában küldöm meg a megadott e-mail címre. Ebből következik, hogy az elérhetőségnél az e-mail címet is szükséges megadni. 

Mit tegyek, ha elégedetlen vagyok a pszichológussal?

Elsősorban a pszichológussal beszélje meg kételyeit, fontos, hogy tisztázza vele a negatív érzéseit. Ha úgy dönt, hogy nem akarja igénybe venni tovább a szolgáltatást, ezt jelezze, hiszen a gyermek érdeke, hogy a kapcsolatot a pszichológus le tudja vele zárni. 

Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.