Miben tudok segíteni?
A gyermeket, serdülőt a szülői bejelentkezés alapján fogadom. Telefonon egyeztetjük az első időpontot, amelyen csak a szülő/szülők jelennek meg. Ezen az első interjún, feltáró beszélgetésen egyeztetünk arról, hogy a probléma megoldásához elegendő-e a továbbiakban az egyszeri nevelési tanácsadás, vagy szükség van a gyermek pszichológiai állapotának felmérésére is. Ebben az esetben a második találkozás alkalmával az anamnézis felvétele történik az édesanyával, áttekintjük a gyermek életének, fejlődésének fontosabb eseményeit. Ezt követi a gyermekkel való személyes találkozás, mely többnyire 5 alkalmas, heti rendszerességű foglalkozást jelent, ez az ún. pszichodiagnosztikus szakasz. A gyermekek pszichológiai megismerése, megsegítése a játékon keresztül történik, hiszen a gyermekek természetes nyelve a játék. Ezért az óvodás vagy kisiskolás korú gyermekekkel, de még kiskamaszokkal is, a gyermekpszichológus sokat játszik. A játékban tárulnak fel a gyermek érzelmi, viselkedéses problémái, nehézségei, félelmei, ugyanakkor megmutatkoznak az erősségei is, azok a területek, amelyekre támaszkodni lehet a közös munkában.
A folyamatot a szülővel történő találkozás (szülőkonzultáció) zárja, amelyben a tapasztaltak, a pszichés állapot-megismerés megbeszélése, a további ellátás (pszichológiai megsegítés) szükségessége, vagy a kapcsolat lezárása történik. Ha a probléma a pszichológusi kompetenciákat meghaladja vagy a gyermek fejlődése azt igényli, szükség lehet más szakemberhez történő továbbirányításra (gyermekpszichiáter, gyógypedagógus, logopédus, mozgásterapeuta stb.).
Milyen problémával fordulhatnak hozzám?
Serdülő korú gyermeke:
Milyen problémával fordulhat még hozzám?
A fenti lista nem teljes, a bejelentkezéskor, illetve az első interjú alkalmával tudjuk tisztázni a konkrét problémát. Családi és párkapcsolati tanácsadóként a család életével és a gyermekneveléssel kapcsolatosan tudok segíteni, de életvezetési nehézségek esetén is kérhető egyéni konzultáció. Az interneten sokféle információ elérhető, ami a pszichológiával kapcsolatos, de a világhálón keringő információk lehetnek igazak, lehetnek féligazságok, de akár hamisak is, ezért célszerű szakembertől tájékozódni a felmerült kérdésekről, problémákról.