Praktikák a babalátogatásra, ha kistestvér született

Sokszor a felnőttek nem érzékelik azokat a helyzeteket, amelyek a kisgyermekeknél erősíthetik a testvérféltékenységet.

Az újszülöttre sokan kíváncsiak: nagyszülők, barátok, munkatársak, rokonság, szomszédok… A babalátogatás előtt kérjük meg őket, hogy a nagyobb testvérre fordítsák előbb a figyelmüket, annak ellenére, hogy a látogatás célja a kicsi megtekintése és a szülők köszöntése. Érkezéskor őt (a nagyobb gyermeket) üdvözöljék először, s csak később foglalkozzanak a kis jövevénnyel. Ha ajándékozás is kíséri a látogatást, kérjük meg a látogató rokonokat, ismerősöket, hogy valamilyen aprósággal a nagyobb gyermeket is lepjék meg, és neki adják oda először az ajándékot (vagy akár mi tartsunk otthon ilyen apró holmikat, hogy a látogatók kezébe nyomjuk, ha a nagyobb gyermekről megfeledkeznének).

A nagyobb testvérre fordított idő, figyelem, beszélgetés, esetleg apró ajándék segíthet, hogy a babalátogatáskor az elsőszülött gyermek ne érezze magát mellőzöttnek, „trónfosztottnak”.

Minden életkorban kialakulhat a mellőzöttség és a „másodrendűség” érzése, a kiskamaszok, serdülők esetében is, nem csak a kisebb gyermekeknél.

Magyarné Kovács Ildikó

pszichológus

Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.