A család a társadalom legkisebb egysége, és olyan érzelmi-gazdasági közösségként jellemezhető, mely a külső és belső változásokhoz rugalmasan alkalmazkodó rendszerként reagál. Ebben az élő, szerves rendszerben minden kölcsönhatásban van egymással, ezért a külső vagy belső változások minden családtagra és az egész családi működésre is hatással vannak.
A „minden mindennel összefügg” hatása jelenik meg például a testvér érkezése után. Ilyenkor a szülők gyakran tapasztalják, hogy a már sok tevékenységében ügyes, önállóságot elért gyermek mintha visszafejlődne egy korábbi szintre, megfigyelhető egy átmeneti visszacsúszás, visszaesés egy korábban már elért és meghaladott fejlődési szintre. Ez a testvér születésekor, ha nem is általános, de elég gyakori jelenség. Mik lehetnek ennek a jelei? Néhány példa erre: A gyermek viselkedése átmenetileg „kisbabás” lesz. Előfordulhat visszaesés a szobatisztaságban: a korábban már szobatiszta gyermek például újra bepisil. Az öltözködésben, evésben segítséget vár, holott korábban már ügyes, önálló volt ezekben a tevékenységekben. Visszakérné a cumit, cumisüveget, vagy a szülőkkel szeretne aludni, mint az újszülött, ragaszkodik hozzá, hogy fölvegyék, ölbe kéredzkedik, babásan viselkedik, esetleg dacosabbá válik stb. Fontos, hogy megértsük, hogy ezek nem a szülő szándékos bosszantására történnek, hanem – a pszichés fejlődésben – egy akaratlan, a gyermek által tudatosan nem befolyásolt, nem befolyásolható visszalépés, átmeneti regresszió jelei. A szülői reagálás igen fontos ennek a problémának a megoldásában is. Türelemmel és odafigyeléssel, ne pedig ingerülten vagy haraggal reagáljunk ezekre, különösen a szobatisztaságban való visszaesésre. Ezek átmeneti jelenségek, és valószínűleg eltűnnek majd.
Mikor forduljunk szakemberhez? Amennyiben nem szűnnek meg maguktól a tünetek és sokáig fennmaradnak, vagy a szülő úgy véli, hogy nincsenek semmilyen összefüggésben a kisebb gyermek érkezésével, attól függetlenek, esetleg más probléma is van a család életében, ami generálhatja és fenntarthatja a tüneteket, akkor érdemes pszichológushoz fordulni.
Magyarné Kovács Ildikó tanácsadó szakpszichológus